Muzeum města Brna – Hrad Špilberk

Muzeum města Brna – Hrad Špilberk

Ukázat na mapě

Stálá expozice

 • Muzejní noc na Špilberku

Program

 • 18:0023:00 Muzejní noc na Špilberku

  ​​​​​​​Hrad Špilberk se opět otevře návštěvníkům během Brněnské muzejní noci. Tentokrát se program zaměří na proslulé špilberské vězně – od odvážného velitele pandurů barona Trencka, od jehož smrti letos uplyne 270 let, přes italského básníka a vlastence Silvia Pellica až po známého loupežníka Babinského. JEDNOTNÉ VSTUPNÉ za prohlídku kasemat a interiéru hradu činí 20 Kč (mějte prosím připravenou přesnou částku, poslední vstup ve 22.30), venkovní program je přístupný ZDARMA.

  Na nádvoří bude jarmark, potulní kejklíři, flašinetáři, hbití šermíři, řemesla a historické zboží. Nebude chybět ani bohaté občerstvení či víno z Moravské banky vín. V kasematech se chystá hravý noční kvíz, otevřené budou stálé expozice Žalář národů, Od hradu k pevnosti, Brno na Špilberku a Vulcanalia, přístupná bude také menší část nově otevřené výstavy Branky Body Brno. Na pódiu na velkém nádvoří bude pestrý program:​​​​​​​

  18.00 – MARIE TEREZIE – hudba Lucrezia Borgia

  18.45 – MLUV ! – nástroje práva útrpného

  19.15 – PŘEHLÍDKA ŠPILBERSKÝCH VĚZŇŮ – Rex

  19.45 – AHMED PAŠA BONNEVAL – Maya

  20.15 – PÍSNĚ PIJÁCKÉ – hudba Lucrezia Borgia

  21.00 – BARON TRENCK – Exulis

  21.30 – TOMAS GRASEL – Keltik

  22.00 – NA DOBROU NOC – hudba Lucrezia Borgia

  22.45 – VÁCLAV BABINSKÝ – Keltik

  23.00 – OHEŇ – studio Maya, Rex

  A to není vše. Na západní kurtině se utáboří panduři barona Trencka a vojáci Marie Terezie, děti se tam budou moci svézt na koních. V sále Ogilvy představí svůj um studeni resturátorské střední školy, v královské kapli třikrát vystoupí skupina CALATA s historickou hudbou. 

  Dokonce se chystá i operní premiéra! Divadlo 2-15 poprvé představí svoji novou jednoaktovou komickou operu "Velké prádlo na Špilberku", která se inspiruje vězeňskou historií hradu a příběhem barona Trencka. V gotickém sále zazní v 19.30 a v 21.30.

  S brněnskou hvězdárnou se bude pozorovat noční obloha, v barokní lékárně budou k dispozici suvenýry za zvýhodněné ceny. V hranolové věži také Muzeum města Brna představí všechny své letošní chystané výstavy.

Muzeum města Brna – Hrad Špilberk na mapě